Aşırı Terleme Tedavisi

 

BOTİLİNİUM TOKSİNİ İLE

 

Ekrin ter bezlerinin kolinerjik stimulusunu engelleyerek ekrin bezlerin uyarılmasıyla oluşan ter salgısını önler. Koltukaltı, el içi ve ayak tabanına uygulanabilir. Ancak el içi ve ayak tabanı uygulamaları oldukça ağrılıdır. Etkiside koltukaltı botoksu kadar güçlü değildir.

Etki 2 gün sonra başlar, 15 günde tamamlanır. 6-9 ay kadar sürer. Çoğu hasta terlemenin en çok olduğu ayları rahat geçirmek amacıyla mart- nisan dönemlerinde yılda bir kez yaptırmayı tercih etmektedir.

 

DİĞER YÖNTEMLER

 

Aluminyum tuzları, iyontoforez, ilaç ve cerrahi tedavi uygulanabilir, ancak bu tedavilerin bir kısmında etkinlik az bir kısmında ise komplikasyon riski fazladır.

 

İĞNELİ RADYOFREKANS (ALTIN İĞNE)

 

ALTIN İĞNE, Monopolar başlık ve Micro İğne RF başlığının kombinasyonundan oluşan estetik alanında kullanılan bir Multi RF cerrahi sistemidir.

MTR (Mikro İğne Terapi RF ) başlığı 0.3mm inceliğindeki 25 iğneyi doğrudan cildin iç ve dış katmanına iterek ilaçların ulaşmasını sağlar ve cilde nüfus eden iğnelere RF enerjisi uygular, o bölgeyi ısıtarak ve cilt iyileşmesini uyararak dermisde ki kollajeni arttırır, elastini gerer. Ayrıca kol altı gibi bölgelerde ki ter bezi kanallarını ısıyla tahrip ederek aşırı terlemeyi azaltır. Etkisi ortalama 3-4 yıl olup daha uzun yada daha kısa da olabilir.