Lazer Epilasyon

 

LAZER EPİLASYON NEDİR?

 

En başta söylenmesi gereken lazer epilasyonun tıbbi bir işlem  olduğudur.

Yüz ve vücuttaki istenmeyen tüylerin (hormonal bozukluk kaynaklı tüylenme, kıl batması, kıl dönmesi, yapısal aşırı tüylenme) lazer denilen cihazlarla uzun süreli ortadan kaldırılması işlemidir. 1997 yılında, ilk defa  insan sağlığına zararsız olduğu, ayrıca kıllarda kalıcı olarak azalma sağladığına dair FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından bazı cihazlara onay verilmiştir.

 

EPİLASYON LAZERLERİNİN ÇALIŞMA MEKANİZMASI?

 

Lazer ışığı tek yönlü, tek fazlı ve tek renkli özelliğe sahiptir. Epilasyon birincil mekanizması selektif fototermolizdir. Belirli bir dalga boyundaki ışığı emme yeteneği taşıyan dokudaki pigmentlere kromofor denir. Derinin temel kromoforları melanin, su ve kan damarları içindeki hemoglobindir. Işık enerjisi bu kromoforlardan biri tarafından emildiğinde ortaya ısı etkisi ortaya çıkar ve buda o kromoforu tahrip eder. Lazer epilasyonda hedef,  melanin ismi verilen, derinin ve kılın rengini sağlayan maddedir. Kıldaki melanin derideki melanine göre 2-6 kat daha fazladır. Lazer ışığı, uygulama yapılan bölgedeki melaninin az olduğu dokuların içinden geçerek, sadece bu alandaki kıl gövdesine gelir ve emilir. Aşırı ısınan kıl gövdesi oluşan ısı enerjisini kıl köküne iletir ve kılın tekrar oluşmasını kıl kökünü tahrip ederek engeller. Deri  jel sürülerek, soğuk hava yada soğutucu gaz püskürtülerek soğutulmak suretiyle aşırı ısınan kıl gövdesinden korunur. Kalın ve koyu renkli tüyler melanin yoğunluğundan dolayı ısıyı daha iyi tuttukları ve kıl köküne daha yüksek ısı ilettikleri için lazer ile tedavileri daha başarılıdır. Cilt rengi tüy renginden açık olanlar kişiler az yan etki riski ile en kısa sürede sonuca varabilirler.

 

Vücudumuzdaki kılların değişik büyüme fazları vardır: anagen, katagen ve telogen fazlar. Lazer ışınları daha  çok aktif büyüme fazı olarak isimlendirilen anagen faza etkilidir. Kılın folikülüne bağlı olup beslendiği fazdır. Bu fazda kıl cilt üzerinde görünür durumdadır ve büyümüştür. Katagen fazda büyüme durmuştur. Telojen de ise kıl folikülüne bağlı bir kıl yoktur. Anagen fazda ki kıllar herhangi bir zamanda kişiden kişiye farklılaşma göstermekle birlikte genelde %10-20 oranındadır. Bu da vücut kıllarının yok edilebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç olacağını gösterir. Yüz hariç diğer bölgelerde 6-8 haftada bir, yüz bölgesinde 4-6 haftada bir seans yapılmalıdır. Seans sayısı da, anagen fazdaki kıl sayısının, kişisel farklılıklarından dolayı kişiden kişiye değişebilmektedir. Yüz hariç diğer bölgelerde ortalama 4-6 seanstır. Yüzde ortalama 8-10 seansdır.

 

Melanin eksikliğinden dolayı sarı, kızıl ve beyaz kıllarda başarı elde etmek zordur. Siyah ve kahverengi kıllardaki eumelenin, sarı ve kızıl kıllardaki pheomelanine göre daha fazla lazer ışınını emer. Seans sayısı, koyu cilt yapısına sahip bireylerde daha fazla, kalıcı epilasyon başarı oranı daha düşük olabilmektedir. Fakat gelişen teknoloji ile farklı prensip ve lazer cihazları ile koyu cilt tipine sahip kişilerde de daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

 

Lazer enerjisi ile ya kıl kökünde katajen ve telojen faz uzatılır ki buda ilk lazer epilasyon seansından sonra kıl büyümesini yavaşlatır, ya kıl kökünde uzun süreli yada sonsuza kadar kıl büyümesini engeller yada kıl kökü tamamıyla yok edilir. Eğer kıl tekrar büyümeye başlarsa, özelliği tamamen değişir rengi açılır ve incelir.

 

LAZER EPİLASYONDA HANGİ CİHAZLAR KULLANILIR?

 

İlk kullanılan lazer ruby lazerdir. Daha sonra alexadrite, diyot, Nd:YAG lazerler ve IPL(ışık kaynakları) kullanmaya başlanmıştır. Epilasyon lazerleri de dahil olmak üzere tıp dalında kullanılan tüm lazerler belli bir dalga boyunda dağılmadan bir tüp halinde ilerleyen ışık enerjisi oluştururlar. Lazerlerin dalga boyu ve gücü,  tıpta  kullanım alanlarını ortaya çıkarır. Farklı dalga boyundaki lazer ışınları vücudun farklı dokuları tarafından emilmektedir. Melanin için gerekli dalga boyu 600-1000 nm dir. Su tarafından emilen ışının dalga boyu 1100 nm üzeridir. Hemoglobin ve proteinin emdiği ise 600 nm altı dalga boyu ışınlardır. Ruby lazer 694 nm dalga boyunda olup yüksek oranda melanin tarafından absorbe edilir bu yüzden açık tenlilerde (deri tipi I-III) kullanılır. Günümüzde yeni teknolojilerin çıkması ile kullanımları oldukça azalmıştır.

 

Alexandrite lazer 755 nm dalga boyunda olup daha derine penetre olup deri melanin absorbsiyonu daha düşük olduğundan deride hasar daha az olmaktadır. Ama koyu cilt tiplerinde (tip V- VI) kılı yok edecek kadar enerji verildiğinde istenmeyen deri yanıkları oluşabilmektedir. Açık renk cilt, koyu renk kıl yapısına sahip kişilerde tercih edilir. İşlem sırasında alexandrite lazer cihazlarının deriye temas eden bir parçası yoktur, hijyeniktir. Uygulanan bölgedeki deriyi, soğuk hava üfleyerek yada soğuk gaz püskürterek soğutur..

 

Diode lazerler ise 800-810 nm dalga boyunda ışık üretirler. Epilasyonda Alexandrite kadar iyi sonuçlar verirler. Genellikle işlem sırasında uygulama yapılacak alana soğutma amaçlı jel sürülür ve cihaz deriye temas eder. Bu lazerin ince tüylere daha etkili olduğu ve tip 4-5 koyu ciltlerde de güvenle kullanılacağı bildirilmektedir. Diod lazerler erkeklerde omuz, kol, sırt ve bayanlarda üst kol gibi kıl köklerinin daha derine yerleşmiş olan bölgelerinde daha iyi sonuç verdiğine dair bilimsel yayınlar mevcuttur. Hijyen açısından rahatsızlık duyulabilir. DİKKAT: Bu nedenle güzellik salonları ve kuaförler tıbbi işletmeler olmadığından hijyen açısından gereken dikkati göstermeyeceklerdir. Ayrıca yasal olarak bu yerlerde lazer epilasyon işlemi yasaktır.

 

1064 dalga boyundaki Nd:YAG lazerin hedef kromoforu kan içindeki hemoglobindir. Bu tip lazerler daha çok kılcal damar ve varis tedavilerinde kullanılır. Epilasyondaki etki mekanizması ise kıl kökünün yanı sıra kılı besleyen kılcal damarları hasarlandırarak kalıcı epilasyon yapmasıdır. Bu yüzden kızıl ve sarı renk kıllarda da etkili olabileceği bildirilmektedir.. Nd:YAG lazer en derine giden lazer olduğundan koyu ve bronz tenlilerde güvenle kullanılabilir. Yalnız daha derine ışınların ulaşması ve kılcal damarları hedef alması nedeniyle uygulama ağrılıdır.

 

IPL (mavi ışık, fotoepilasyon) ise lazer cihazı değildir, yoğunlaştırılmış ışık enerjisi verirler, ışık kaynaklarıdır. Gücü lazer cihazlarına göre daha azdır. Kıl köklerini yok etmek yerine genellikle sadece zayıflatırlar. Uygun çalışılmadıklarında yanıklar ve kalıcı lekeler oluşturabilirler. Yaygın olarak güzellik salonlarında ve kuaförlerde kullanılan bu tür cihazlarla kalıcı sonuç alınması oldukça zordur. Ülkemizde genelde çok düşük yatırım maliyetli Uzakdoğu ve Çin kökenli cihazlar kullanılmaktadır. IPL cihazlarının cilde temas etmesi nedeniyle hijyen şartlarına dikkat edilmeli, aksi taktirde siğil gibi bulaşıcı hastalıklar temasla bir diğer hastaya geçebilmektedir.

 

LAZER EPİLASYONDA HANGİ CİHAZ DAHA ETKİLİDİR?

 

Bu kavram görecelidir. Lazer epilasyon cihazlarının teknolojisine göre zayıf yada üstün olduğu durumlar mevcuttur. Ayrıca her cilt tipi için her cihaz ideal olmayabilir. Aralarında uygulama şekilleri ve etki mekanizmaları açısından farklılıklar vardır. Ayrıca aynı etki mekanizmasına sahip fakat farklı marka lazer epilasyon cihazları arasında da çeşitli performans ve teknoloji farklılıkları vardır.

 

Lazer epilasyon işlemi sırasında cilt tipinize uygun güç (enerji), pulse süresi doğru hesaplanmalı, lazer başlık çapları uygun seçilmelidir.

 

Enerji düzeyi,  cm2 düşen enerji miktarını ifade eder (joule / cm2). Enerji deride  yanık oluşturmayacak kadar düşük, kıl kökünü etkin bir şekilde tahrip edecek kadar yüksek, optimum değerde olmalıdır. Pulse, lazer ışığının birim zamanda cilde uyguladığı enerjidir. Long pulse birim zamanda daha fazla enerji aktarılması demektir Lazerde spot büyüklüğü , laser ışığının çapını ifade eder. Spot büyüklükleri 8 – 18 mm arasında değişmektedir.

 

Bu seçimler sayesinde kıl köklerine maximum etki edecek ama aynı zamanda cilde zarar vermeyecek dozlar ayarlanarak en az seans sayısı ile en etkin sonucun elde edilmesi sağlanmalıdır.

Derinin soğutulma şekli, lazerle epilasyon tedavisi için önemlidir. Ağrıyı ve yan etki riskini azaltır. Daha yüksek dozların tolere edilebilmesini sağlar.

 

Her bireyin kişisel özelliklerine göre de (cilt tipi, kıl kalınlığı, rengi, derinliği, uygulanan bölge, hormonal durumu) başarı durumu etkilenmektedir ki bu parametreler tam olarak ne yazık ki belirlenememektedir.

Açık renk cilt, koyu renk kıla sahip olanlarda cevap en iyidir. Kıl kalınlığı arttıkça absorbe edeceği enerji artacağından kıl kökü daha kolay tahrip olur. Lazer enerjisinin etkisi derine indikçe azalır. Bu yüzden derin yerleşimli kılların tahrip edilmesi daha zordur.

 

Genelde bayanlarda %70-90, erkeklerde %50-70 oranında kalıcı epilasyon sağlanmaktadır. %100 başarı bayanlarda bile sağlanamamakta fakat geriye kalan kıllar incelip rengi açılmakta, kozmetik açıdan daha az rahatsız edici hale gelmektedir.

 

LAZER EPİLASYONUN DİĞER YÖNTEMLERDEN ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

 

Genellikle kalıcı ya da uzun süreli epilasyon sağlar.

Geniş alanlarda kısa sürede epilasyon sağlar. Tüm vücut tüyleri 2-3 saatte yok edilebilir.

Ehil ellerde yapılırsa yan etki riski çok düşüktür, güvenilirdir.

Kıl kökünde kalıcı hasar olmasa bile büyüyen kıllar daha açık renkli zayıf tüy şeklini alırlar ve kozmetik açıdan daha kabul edilebilir hale gelirler.

 

Kıl dönmelerinin, batık kılların ve folikülit denilen kıl dibi iltihaplarının tedavi yöntemidir.

Cildi tahriş etmez, cilde toksik yada alerjik bir yan etkisi yoktur, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

 

LAZER EPİLASYONDA SEANS SAYISI KAÇTIR?

 

Uygun cilt yapısına sahip kişilerde ortalama seans sayısı bayanlarda 4– 6, erkeklerde 8-10 kadardır. Her kişide anagen fazındaki kıl oranının farklı olması sebebiyle etkin sonuçları için gerekli seans sayısı da birbirinden farklı olabilmektedir. Seans sayısı ve kalıcı epilasyon başarı oranı kişiden kişiye ve bölgeye göre değişebilmektedir. Yüz dirençli bir bölge olup seans sayısı en az 8-10 kadardır.

 

Koyu cilt yapısına sahip kişilerde, hormonal bozukluğu olanlarda, aşırı krem/kozmetik ürünler kullananlarda ortalamanın üzerinde seanslar gerekebilir.

 

LAZER EPİLASYONDA SEANS ARALIĞI NE OLMALIDIR?

 

Yüz hariç diğer bölgelerde 6-8 haftada bir, yüz bölgesinde 4-6 haftada bir seans yapılmalıdır. İlerleyen seanslarla birlikte seans araları açılabilir. Düzenli aralıklarla seanslara devam etmek yerine bir sonraki seans için kıllar cilt yüzeyinde belirene kadar beklenebilir. Seanslara kıl miktarında ve yapısında değişiklik gözlenmeyene kadar devam edilir. Bu noktada lazer epilasyon tedavisi tamamlanmış olarak kabul edilir. Kalan kıllar ince ve açık renkli lazerin etki etmeyeceği kozmetik önemi az olanlardır.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI NÜKS OLUR MU?

 

Lazer epilasyon tedavisinden yıllar sonra nüks görülebilir, yani kıllar tekrar ortaya çıkabilir. Fakat tamamı geri gelmez. Böyle bir şeyin olacağının önceden kestirilmesi imkansızdır. Daha çok bu durum kişilerin hormonal veya genetik yapısıyla ilişkilidir ve lazer epilasyon işleminin başarısız yapıldığı anlamına gelmez.

 

LAZER EPİLASYON AĞRILI MIDIR?

 

Lazer epilasyon işlemi bir miktar ağrılıdır, pek çok kişi tedaviyi rahatlıkla tolere eder. Fakat cihazın teknolojisi, kullanılan soğutma sistemi, kişinin ağrı eşiğine göre de ağrı şiddeti farklılık gösterir. Soğutma gaz, soğuk hava, jel veya su soğutmalı başlıklar ile yapılmaktadır. Hava soğutmalı cihazlar cilde sürekli el ünitesine entegre hortum ile -20 C hava verirler.

 

Gazlı soğutmada ise her atıştan hemen önce ve sonrası gaz püskürtülür. Jelli sistemde, jel sürülür ve cihaz başlığı kaydırılarak işlem yapılır. Her atış ciltte lastik çarpması gibi bir his oluşturur. Ağrı eşiği düşük olanlar anestetik krem kullanılabilir. Diyot lazerlerde genelde soğutmak amaçlı jel uygulanır.

 

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

 

Cilt tipi, kıl kalınlığı, kıl rengi değerlendirilmeli, kullandığı ilaçlar, allerji, herpes simplex öyküsü, hormonal bozukluklar sorgulanmalıdır. Hormonal ilaçlarla birlikte lazer epilasyon yapılabilmektedir.

Herpes simplex (uçuk) öyküsü olanlarda proflaktik olarak antiviral tedavi başlanabilir.

Lazer epilasyon öncesi uygulama yapılacak alanda makyaj malzemesi, krem gibi ürünler varsa bunlar temizlenmelidir.

 

Lazer epilasyondan 3 hafta öncesinde güneşlenmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. Aksi halde aynı dozla devam edilirse ciltte yanıklar olacak, doz düşürüldüğünde ise etkin sonuçlar alınamayacaktır.

Yine öncesinde lazer epilasyon uygulanacak alandaki kıllar sarartılmamalıdır.

10 gün öncesinden peeling ürünleri (cilt soyma) bırakılmalıdır.

Lazer epilasyona başlamadan önce tüyler ağda, cımbız, ip gibi yöntemlerle alınmışsa yüz için 2 hafta vücut için 3-4 hafta beklenmelidir.

Lazer epilasyondan birkaç gün önce trimer yada jiletle tüyler kısaltılmalıdır.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

 

Lazer epilasyon sonrasında ciltte hafif kızarıklık ve pembeleşme görülebilir fakat  bu görüntü çok kısa sürede yok olur. Etkilenen kıl köklerinin çevresinde perifoliküler ödem denilen küçük kızarıklık ve şişlikler oluşabilir ki bu etkin dozun uygulandığını gösterir. Bu şişlikler 24 saatte genellikle kaybolur.

 

Lazer epilasyon işleminden yaklaşık 5-10 gün sonra cilt üstünde, kıllar görülür. Çoğunluğunun kıl kökü tahrip olmuştur. Bunlar zamanla dökülecektir ve kökü tahrip olmuşsa yeni kıl gelişimi olmayacaktır. Dökülme sürecine banyoda lif yardımıyla (4-5 gün sonra) destek verilebilir. Seans aralarında kılları kökten alacak epilasyon yöntemlerinden kaçınılmalıdır. Uzun tutulan seans aralarında tüylerden rahatsız oluyorsanız seans aralarında jilet yada tremer kullanabilirsiniz. Yüzdede makasla kısaltabilirsiniz.

 

Lazer epilasyon sonrası 3-5 gün boyunca kese  gibi işlemler yapılmamalı, çok aşırı terlemeye neden olacak spor ve aktivitelerden 24 saat boyunca kaçınılmalıdır. Deride herhangi bir problem yoksa 24 saat sonra makyaj yapılabilir ama kızarıklık kabuklanma gibi deri değişiklikleri varsa makyaj yapılmamalıdır. Lazer epilasyon sonrası 2-3 hafta, lazer yapılan bölge güneşten korunmalıdır.

 

ERKEKLERDE LAZER EPİLASYON

 

Günümüzde erkekler de sırt, sakal üstü, göğüs, omuz, ense ve boyun bölgelerindeki kıllardan estetik görüntü açısından rahatsız olmaktadırlar. Erkek hastalarda da bu bölgelerde lazer epilasyon uygulanmaktadır. Ancak erkek hastalarda ki başarı oranı %50 - %70 kadardır. Bunun en büyük nedeni erkek hormonlarının sürekli yeni kıl üretimini tetiklemesidir. Ayrıca özellikle sırt, omuz, ense ve üst koldaki kıllar derin yerleşimli olduklarından başarı oranı düşmektedir.  Göğüs, sakal üstü, bacak bölgeleri lazer epilasyona daha iyi cevap vermektedir. Ortalama seans sayısı da erkeklerde 8-10 seans kadardır. Kalıcı kıl yok edilmesinde bayanlara göre başarı şansı düşük olsa da seanslar arttıkça seans araları uzayacak kılsız geçen konforlu uzun dönemler olacaktır.

 

LAZER EPİLASYON KİMLERE YAPILMAZ?

 

Gebelerde yeterli klinik çalışma olmadığı için yapılmaz. Süt veren kişilerde yapılmasında sakınca olduğunu gösteren bulgu yoktur.

 

Kronik deri hastalığı olanlarda , epilepsili hastalarda, uygulanacak bölgede lokal enfeksiyonu olanlarda uygulanmamalıdır.

 

Işığa karşı duyarlılığa neden olan ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Yine ışıkla tetiklenen hastalıkları olanlarda lazer epilasyon yapılmamalıdır.

 

Güneşlenme ve solaryumdan ortalama 3 hafta önce ve sonra yapılmamalıdır.

 

YAŞ SINIRLAMASI VARMIDIR?

 

Yaş sınırlaması olmamakla birlikte adet gördükten 2 sene sonra hormonal durum düzene girmiş olacağı için yapılan lazer epilasyonda başarı oranı daha yüksek olacaktır.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI GÖRÜLEBİLEN YAN ETKİLER NELERDİR?

 

Lazer ışınları radyasyon içermez, kanser yapıcı etkisi yoktur. Doğru doz ayarlaması yapıldığında lazer epilasyonun yan etki riski çok düşüktür. Lazer uygulama sonrası 48 saat kadar sürebilen kızarıklık ve ödem olabilmektedir. Kıl köklerindeki küçük kabarıklıklar etkin doz çalışıldığını gösterir.

 

Bazen uçuk oluşmasına neden olabilir. Nadiren deri renginden açık yada koyu renkte lekelenmelere neden olabilir. Bu lekeler genelde birkaç hafta yada ayda kaybolur. Yüksek enerji ile su kabarcıkları (yanık) oluşurken  düşük enerji ile de kıl kökü tahrip olmayıp sadece incelme, renginde açılma olur. Bu tip tüylere de daha sonra kullanılacak etkin doz lazer epilasyon etki etmez.

 

LAZER EPİLASYON FİYATLARI?

 

FİYATLAR ÇOK GENİŞ ARALIKTA OLUP, BU DURUM DA OLDUKÇA KAFA KARIŞTIRICI OLABİLMEKTEDİR. TANINMIŞ MARKALARIN CİHAZLARININ 20 DE BİR YATIRIM DEĞERİ OLAN ÇİN MALI CİHAZLARLA, HİÇBİR DOKTOR VEYA SAĞLIK PERSONELİ OLMADAN, HİJYEN KURALLARINI YERİNE GETİRMEYEN, HER HASTA İÇİN AYNI CİHAZ VE PARAMETRELERİ KULLANAN YERLERDE FİYATLAR İLLAKİ DAHA UCUZ OLACAKTIR.

 

 

Lazer epilasyon fiyatları hakkında bilgi için bize email ( metis@metispoliklinik.com.tr ) yada telefonla ulaşabilirsiniz. Tel:..0312 438 99 11 - 0312 438 99 12 GSM:..0530 179 81 76