Dermaroller

 

DERMAROLLER NEDİR?

 

Üstünde kullanım amacına bağlı olarak değişken sayıda (6-162), uzunlukları 0,2-2,5 mm olan oldukça ince iğnelerin olduğu, genelde de makara şeklindeki cihazlarla, deride mikrokanalların açılması işlemine dermaroller denir.

 

ETKİ MEKANİZMASI NEDİR?

 

İğneleme ile mikrotravmalar oluşturulur, kılcal damarlar parçalanır ve böylece yara iyileşme süreci başlar. Trombositler salınır, ortama diğer hücreler gelir, büyüme faktörleri başlıca trombositlerden salınır. Bunlarda deri altı bağ dokusundaki kollajeni sentezleyen fibroblastları çoğaltır, yeni damar oluşumunu arttırır. Aylar süren iyileşme dönemi böylece başlamış olur.

 

Bu yöntemin bir avantajıda mikrokanalların açılmasıdır. Mikrokanallar tıpkı derinin alt katmanlarına giden tüneller gibi işlev görerek deri problemine uygun olan yerel formüllerin deriye geçişini hızlandırır.

 

DERMAROLLER HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

 

Akne atrofik skarları, ince kırışıklıklar, deride gevşeme, çatlaklar, genişlemiş gözenekler, deride koyu lekelenme

 

DERMAROLLER SEANS SAYISI VE SEANS ARALIĞI NEDİR?

 

2-3 haftada bir 6-8 seans uygulanır. Yaklaşık 1 saatlik bir işlemdir. Öncesinde lokal anestetik içeren bir krem sürülür.

 

DERMAROLLER KİMLERE UYGULANMAZ?

 

İsotretinoin içeren hapları kullananlar, deride aktif herpes (uçuk) ve diğer enfeksiyonların varlığında, uygulanacak bölgede siğili olanlarda, aspirin yada antikoagulan tedavi gibi kan sulandırıcı kullananlarda, kemoterapi, yüksek doz steroid yada radyoterapi alanlarda, kontrol altında olmayan şeker hastalarında, keloid eğilimi olan kişilerde, lokal anesteziğe bağlı alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.

 

DERMAROLLER AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Deriye kalıcı hasar vermez, deri kalınlığını arttırır, iyileşme süresi kısadır, sosyal hayatı kesintiye uğratmaz, deride güneş hassasiyeti oluşturmaz, yaz kış uygulanabilir, lazer tedavilerine göre daha ucuzdur, koyu tenli kişilerde bile açık ya da koyu lekelenme yapma ihtimali çok düşüktür.

 

DERMAROLLER ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

 

Güneş hassasiyeti oluşturmamasına rağmen yaz aylarında uygulamadan sonraki 1-2 gün güneşten korunmak önemlidir. Özel bir yara bakımına ihtiyaç duyulmaz. 24 saat su değdirmemekte fayda vardır. Genellikle deride oluşan kızarıklık birkaç saat içinde hızla azalır ortalama 24-36 saat devam eder. Kızarıklıkla birlikte bazen şişlik ve yanma hisside olabilir, 2-3 gün sonra kuruluk olabilir, nemlendirici takviyesi yapılır. İsotretinoin kullanımından en az 3 ay sonra uygulanması önerilir.