Lazer Tedavileri

 

FRAKSİYONEL LAZER

 

Fraksiyonel lazerle cilt üzerinde binlerce iğne deliği gibi delikler açılır. Sütunlar şeklinde doku tahrip edilirken sütunlar arasındaki zarar görmeyen doku alanları mevcuttur. Tahrip edilmemiş bu dokular iyileşme sürecinin hızlı olmasını sağlar. İyileşme sürecinde dermisde bulunan kollajenlerin oluşumu tetiklenme buda cildin gerginleşmesini elastikiyetinin artmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda akne izlerinin belirginliği azalmakta, kırışıklıklar giderilmekte, gözenekler sıkılaştırılmakta, cilt daha canlı ve genç bir görünüm kazanmaktadır.

 

Fraksiyonel lazerler yara izi, akne izi, cilt çatlakları tedavisinde ve kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılır.

Seans sayısı kişiye özel belirlenir. Örneğin akne izi çok derin değil yada kırışıklıklar yüzeyelse tek seans yeterli olacaktır. Ayrıca ne kadar derine çalışılırsa seans sayısı azalacak fakat iyileşme süresi uzayacaktır.

Öncesinde genellikle lokal anestetik bir krem uygulanır. Sonrasında cilt temizlenir ve uygulamaya başlanır. Lazer ışını cildinize dokunduğunda çarpmayı hissedersiniz. Bu şekilde tüm alan taranır. Yüz bölgesi genelde 30 dk da tamamlanır.

 

Tedavi sonrası cildinizde minik yaralar, kızarıklık oluşur. Ciltte güneş yanığına benzer bir miktar sıcaklık hissedilir. Bu his yaklaşık yarım saat sonra kaybolur. Sonrasında doktorunuzun önereceği antibiyotik, nemlendirici gibi bir krem kullanılır. Tercihen 1-2 gün evde bakım önerilir. Cilt birkaç gün içinde normale döner. 1 hafta sonra makyaj yapılabilir. Tedavi sonrası mutlaka GKK kullanılmalıdır. Yeni oluşan cilt dokusu güneşe maruz kalırsa kolaylıkla zarar görebilir ve pigmentasyon oluşabilir.

Fraksiyonel lazer kış aylarında yapılmalıdır.