Cilt Gençleştirme (Yenileme) Tedavileri

 

İPLE AMELİYATSIZ YÜZ GERME

 

Yaş ilerledikçe yerçekiminin etkisiyle özellikle yağlı ciltlerde yüzün orta kısmında ayrıca yanaklarda aşağı doğru sarkmalar başlar. Cilt altı dokumuzda bulunan ve dokuyu destekleyen kollajen ve elastin liflerde yaşla birlikte yıkılmalar artıp, yerine koymalar azalır. Bu yaşlanma süreciyle birlikte güneş ışınları, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme gibi dışsal etkilerle de cildimizde kırışıklıklar artar.

 

Bu yaşlanma sürecini azaltmak için pekçok yöntem geliştirilmiştir ki bunlardan biride iple yüz germedir. Bu yönteme ayrıca Ultra V Lift, Aptos Lifti, Örümcek Ağı Estetiği gibi farklı isimler verilmiştir. İple yüz germede 2 amaç vardır; birincisi SMAS (Superficial Musculo Aponeurotic System) tabakasının, kollajenin güçlendirilmesi ikincisi ise dokuyu yukarı doğru kaldırmaktır.

 

İpleri de cerrahi ipler (Serdev sütür lift, Aptos ve Silhouette) ve cerrahi olmayan ipler (PDO)olarak ayırt edebiliriz.

PDO (Polidioksanon) iplikler çok ince iğnelerin içlerine yerleştirlmiştir. İğnelerin vasıtasıyla ipler cilt altına konulur. İpler zamanla erir ama o bölgede kollajenleri üreten fibroblast denilen hücreleri uyarır, kollajen lifler artar. Bu ipler farklı çap ve uzunluktadırlar böylece yüz, boyun hatta vücudun farklı yerlerinde çalışılma imkanı sunarlar. Kollajeni arttırmak için düzinelerce iğne ve içlerindeki ipler cilt altına yerleştirilir. Ayrıca COG denilen tiplerindeki kılçıklar sayesinde dokuya tutunarak sarkan bölgenin askıya alınmasını sağlarlar.

Cinsiyet farkı gözetmeksizin 35-60 yaş arası, çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamayan hastalara uygulanır. Bu işlem oldukça güvenli bir işlemdir. Küçük morluklar ve şişlikler dışında başka bir probleme neden olmaz. Genel anesteziye ihtiyaç duymaz. Dolgu, PRP gibi diğer işlemlerle kombine edilebilir. Birkaç hafta ağzın çok geniş açılması yada abartılı mimik yapılmasından kaçınılmalı, yüzüstü yatılmamalıdır. Genellikle 2 senede bir tekrarlanır.