Kılcal Damar Tedavisi

 

Yetişkin nüfusun %15-20 ‘sinde görülür. kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazladır. Ailesel geçiş oranı %50’ den fazladır. Uzun süreli ayakta kalma yada oturma oluşumlarını arttırır. Destek çorapları veya ayakların yukarı kaldırılması ile oluşumu azaltılmaya çalışılır.

Ağrı, halsizlik yanma gibi belirtilere neden olabilirler.

 

LAZER İLE TEDAVİ; Uzun yıllardır 1980’lerden beri kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir. Kılcal damar lezyonları hemanjiom, telenjiektazi, angiom veya port wine stain şeklinde olabilir. Lezyonun özelliklerine göre farklı lazer cihazları kullanılmaktadır Lazerle kılcal damar tedavisinde tekrarlayan seanslara ihtiyaç vardır. Seans sayısı ve seans aralığı kullanılan lazere göre, lezyona göre değişir. Ciltte açık yada koyu lekelenme, kabuklanma yada enfeksiyon nadiren de olsa görülebilir.

 

SKLEROTERAPİ; Anormal damarların skleroze olması için gerekli maddelerin damar lümenine enjeksiyonudur. Ufak venler ve telenjiektazilerin tedavisinde primer seçenekken daha büyük venlerin tedavisinde cerrahiye ek bir tedavi yöntemidir.