Lazer Tedavileri

 

LAZERLE CİLT YENİLEME

 

Cilt gençleştirme de ameliyat riskleri almadan lazer tedavileri ile mümkün olmaktadır. Yıpranmış, kırışmış olan cilt katmanları lazer ışınları ile yerini yeni oluşan cilt dokusuna bırakır. Cilt daha genç, daha sağlıklı, lekelerden ve izlerden arınmış bir görünüme kavuşur, elastikiyeti artar, kırışıklığı azalır.

Ablatif olmayan ve ablatif lazerlerle yapılır.

 

Ablatif olmayan lazer ve ışık tedavileri özellikle fotoyaşlanmanın tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Derinin üst kısmı olan epidermisi koruyup deri alt kısmı olan dermisde ısı ile hasar oluştururlar. Fotoyaşlanmada  üst dermisde yerleşen bozuk elastin liflerde birikim vardır. Dermis temel maddesi olan hyalüronik asit ve proteoglikanların yeterli nemlendirme yapması engellenmektedir. Dermal ısınma (40-42 derece) ile bozuk kollajen ve elastin lifler parçalanır. Sonuçtada yeni kolajen ve elastin oluşumu ve dermisin yeniden yapılandırılması gerçekleşir. Böylece ince kırışıklıklar, lekelerde düzelmeler oluşur.

 

Ablatif lazerler (lazerle cilt soyma), kontrollü bir şekilde cildin üst tabakasını soyarak etki ederler. Aynı zamanda yara iyileşmesini uyararak fibroblast aktivitesini arttırır, kollajen sentezini uyarırlar.

 

Ablatif lazer sonrası yara iyileşme süreci vardır ve bir süre evde istirahat önerilir ama ablatif olmayan lazerlere göre daha başarılıdır fraksiyonel lazerler ise cilt yüzeyinin tamamını tahrip etmezler, kolonlor halinde zedelenmeye neden olup arada sağlam bölgeler bulunur. Bu sayede yara iyileşmesi daha hızlı gerçekleşir. Ayrıca cildin tüm yüzeyi tahrip olmadığından lazer ışınları çok daha derine gönderilebilir.